Vzhledem k usnesení vlády ze dne 30. září 2020 č. 958 není možné, aby se konference ČSPM uskutečnila v plánovaném termínu 9. - 10. 10. 2020
XII. Celostátní konferenci paliativní medicíny jsme proto s těžkým srdcem zrušili. Čekali jsme na přesné znění usnesení vlády, protože jsme měli připraveno několikero záložních plánů, měli jsme je odkomunikované s hygienickou stanicí, byli jsme připraveni řešit další omezení a požadavky. Našemu rozhodnutí předcházely hodiny telekonferencí, konzultací, debat. Konference byla kompletně přichystána a faktury dodavatelům zaplaceny. Intenzivně jsme spolupracovali s Krajskou hygienickou stanicí Plzeň a byla přijata nadstandardní protiepidemická opatření. S pracovníky Congress Center ParkHotel jsme společně dokázali vyřešit odstupy, systém stravování a další věci v takové míře, abychom pro Vás vytvořili co nejbezpečnější prostředí.
Se stejnou intenzitou, s jakou jsme dosud konferenci připravovali, teď pracujeme na minimalizaci škod pro všechny zúčastněné.
Prosíme, neobracejte se teď na nás s dotazy, které snesou odkladu, protože na ně velmi pravděpodobně nebudeme znát odpovědi - nemáme o moc více informací, než Vy sami. V nejbližších dnech Vám znovu ozveme s aktualizací informací.Milé kolegyně, milí kolegové,
paliativní medicína už v České republice prošla leckterými zvraty a turbulentními obdobími. Pozvánky na každoroční celostátní konferenci paliativní medicíny, které jste touto dobou dostávali do rukou v minulých letech, bylo často možné vnímat i jako pozvánku ke společnému dílu, k debatě o tom, jak se společně postavíme k práci, která čekala náš malý, ale velmi rychle se rozvíjející obor. Paliativní lékaři, sestry, sociální pracovníci a další osobnosti byli na svých pracovištích často v pozici advokátů jednoduchých, ale ještě stále nesamozřejmých principů: důstojnosti života, vědomí jeho konečnosti, otevřené diskuse s pacienty o jejich hodnotách, spolupráce s rodinou, neudržitelnosti současné formy institucionalizované péče o staré křehké pacienty.
Teď ale prožíváme zlomové období: aniž bychom se o to zasloužili, rok 2020 je intenzivním rychlokurzem paliativní péče pro většinu moderních zdravotnických systémů, ten český nevyjímaje. Každý lékař v každé nemocnici musel alespoň chvíli poctivě popřemýšlet na téma přimeřenosti péče, jejího plánování, komunikace cílů péče. Předmětem hlášení a porad se najednou stala osamělost pacientů, souvislosti mezi deliriem a depersonifikací péče a prostředí, úzká spojitost mezi sociálními vazbami pacientů a jejich zdravotním stavem, ale také etické otázky přidělování vzácných zdrojů.
Jak upozorňuje nestor americké paliativní péče a intenzivista Ira Byock, u nás známý i díky své knize “Dobré umírání”, je to zatraceně skvělá příležitost. Celý svět spadl rovnýma nohama do intenzivního kurzu pro smrtelníky, aniž by se do něj zapsal. Doslova každý člověk na planetě musel uvažovat o tom, že ani jeho život nebude trvat věčně. Ještě nikdy nebyla společnost citlivější a otevřenější diskusi o posledních věcech člověka, o vztahu k našim nejzranitelnějším a nejosamělejším. Každému se honila hlavou představa, jaké to musí být, ležet sám mezi přístrojovou technikou, bez lidského kontaktu.
Toto je náš čas, čas paliativní medicíny, která některé odpovědi zná. Čekali jsme dlouho na to, až někdo paliativní přístupy zvedne, uzná, ocení, prosadí. Uprostřed globálního rychlokurzu paliativní péče ale vidíme, že ten, na koho jsme čekali, jsme my.
Srdečně Vás zveme na celostátní konferenci paliativní medicíny a těšíme se na setkání.
za výbor ČSPM ČLS JEP
Irena Závadová, místopředsedkyně
Marek Uhlíř, předseda organizačního výboru